Yozgat Ticaret, Kültür ve Sanat Merkezi

Proje adı
:
Yozgat Ticaret, Kültür ve Sanat Merkezi
Yer
:
Yozgat
İşveren
:
Yozgat Belediyesi
Alan
:
28000 m2
Ekip
:
Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş, Ramazan & Seden Cinasal Avcı ile birlikte

Bir pasajda durdunuz mu hiç? Bir pasajda yemek yediniz mi? Gelip geçen insanlar bir izi izlerken, siz de onları izlemediniz mi? Hayat pasajın içinde akıp gider, canlılığı, taze havayı, sesleri, hareketi geride bırakır.

Yozgat Pasaj, kent merkezinde bağımsız bir kent objesi olarak tasarlanmaktansa, kamusal mekanın kendisini oluşturan, çalışma, konaklama, ticaret, kültür ve sanat eylemlerini bir arada toplayan, düzenleyen bir geçiş, yeni bir kentsel odak olarak tasarlanmıştır. Proje; kent merkezinden yaya hareketliliğini destekleyerek ve çevre sokaklarla bağlantıları güçlendirerek aktif kullanımı destekleyen ve açıkça tanımlanabilen tekil bir kamusal açık mekan ve onun etrafında konumlanan kapalı kentsel mekanlar olarak tanımlanmaktadır.

Ofisler ve misafirhaneyi, ticaret, kültür ve sanat merkezinden ayıran kentsel aralık, pasaj, kentli tarafından yoğunlukla kullanılan Emniyet Caddesiyle bir bağ, aynı zamanda Belediye Binasının ve Hükümet Binasının arasında bir geçiş olarak kurgulanmıştır. Belediye ve Hükümet binalarının sadece yönetim amaçlı kullanımı değil, bu kentsel aralık sayesinde ticari ve sosyal mekanlarla fiziksel olarak ilişki kurularak kentlinin gündelik yaşamının bir parçası olarak kullanımı sağlanmıştır.