Why Not ?


Web sayfamız beklediğimden çok daha ciddi oldu. Umarım bu blog sayfasını biraz daha sıcak yapabiliriz. Kurumsal renklerimizden de kaynaklanıyor olabilir sayfamız biraz renksiz gibi :) Herkes Not mimarlık ne demek diye soruyor. İtiraf etmek gerekirse bir isim bulmak, mimarlık bürosu açarken karşılaşılan en büyük sorun. Aslında bu hikayeyi pritzker’i alırken açıklarız diye düşünüyordum ama sanırım buradan yayınlansa da en çok üç beş kişi haberdar olur. Ama bizim kayıtlarımız için önemli.

  Önce kriterlerimizi belirledik.

 

  Telefonda kolayca anlaşılabilmeli

(Geçen bir yıl gösterdi ki anlaşılamıyor, diksiyon kursuna gitmemiz gerekebilir ama telefonu açan not mimarlık mı? diye sorduğunda da anlamakta güçlük çekiyoruz)

 

  I, ç, ş, ö, ü gibi harfler içermemeli

(böylece yıldırım mimarlık ve uslubaş mimarlık çöpe gitti)

 

  Daha önce biri alan adını almamış olmalı

(bu kısımda yaşanları hiç anlatmasam da olur)

  Aslında not mimarlık bütün bunlara uyuyordu ama ingilizce notarchitects’e bayıldık. Serdarın “neden çekiniyorsun biz mimarız “dediği gün mimar olsaydık ne kadar harika olurdu diye düşünmüştüm. Galiba okul sıralarında gözümüzde çok büyüttük mimarlığı evet bir diploma sahibi olabildik. Ancak, ne yazık ki Türkiye’de teknikerinden, inşaat mühendisinden, mutfak satıcısından, hatta bu örnekler iyi durdu hiçbir formasyonu olmayan herkesin mimar olduğu bir yerde notarchitects kulağımıza çok hoş geldi. Gürhan Tümer hocamızın mea architecture mea culpa'sını yıllarca hep (cahilliğimden) siz mimarsanız ben değilim gibi yorumlamıştım. Açıkçası not mimarlığı da böyle yorumlamak hoşuma gidiyor. Why not?

Blog

 Davetli yarışmalar bir teklif alma yöntemi olarak değerlendirilebilir. Ama adındaki yarışma kelimesinden ötürü ulusal mimarlık yarışmaları ile karıştırılmamalı. Amatör ruhla hazırlanan görece fırsat eşitliği sağlayan ulusal yarışmalar prensip ve işleyiş bakımından tamamen ayrıdır. Davetli yarışmalar, sonunda bir ücret ödendiği ve seçilmiş olmanın verdiği motivasyonla sonuç ürünler bakımından ulusal yarışmalardan daha üst düzey olabilir, ancak en baştan bir eleme yapması yarışma mantığına aykırı. Emeğini ve zamanını seçilmiş bir jürinin ellerine terk etmek istemeyen, cirosu yüksek büroların rekabeti açısından olumlu buluyorum, ilgi ile izliyorum. En nihayetinde tasarımların önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde değerlendirip, en azından tasarımla ilgili kişilerce değerlendirilmesi hem klasik fiyat kırarak iş alma yöntemine hem de tanıdık ve bildik mimara iş verme yöntemlerine kıyasla oldukça sağlıklı bir iş verme yöntemi olarak görüyorum. Kendi içinde değerlendireceğim davetli yarışmalarında belli sıkıntıları olduğu görüşündeyim. Öncelikle jüri seçimlerinde işverenin ağırlığı, doğal olarak sonuçlara da yansımaktadır. Yarışma ile proje seçtiği için işvereni kutlamak gerekirken jüri üyelerini belirlenmesinde başka bir kurumun devreye girmesi (mimarlar odası gibi) işverenleri soğutacağından şöyle bir yöntem izlenebilir. Belli sayıdaki jüriyi işveren belirler ve geri kalan jüri üyelikleri için öneriler yarışmacılardan gelir. Genellikle rüştünü ispatlamış büroların davet edilmesi yerine davet edilen mimarlar arasında en azından belli oranda genç ekiplerinde olması ortama renk katacaktır Ayrıca davetli yarışmanın ilanının kamuya açık tüm sürecinde izlenebilir olması tartışmaları ve önerileri de beraberinde getireceğinden mimarlık ortamı açısından olumludur. Davet edilenlerin yetkinliklerinden emin olunduğuna göre, isimlerin gizli olması ve rumuz kullanılması daha objektif değerlendirmelere olanak sağlar. Not Mimarlık, Blog, 31/01/2010

Davetli Yarışmalar

Davetli yarışmalar bir teklif alma yöntemi olarak değerlendirilebilir. Ama adındaki yarışma kelimesinden ötürü ulusal mimarlık yarışmaları ile karıştırılmamalı. Amatör ruhla hazırlanan görece fırsat eşitliği sağlayan ulusal yarışmalar prensip ve işleyiş bakımından tamamen ayrıdır. Davetli yarışmalar, sonunda bir ücret ödendiği ve seçilmiş olmanın verdiği motivasyonla sonuç ürünler bakımından ulusal yarışmalardan daha üst düzey olabilir, ancak en baştan bir eleme yapması yarışma mantığına aykırı. Emeğini ve zamanını seçilmiş bir jürinin ellerine terk etmek istemeyen, cirosu yüksek büroların rekabeti açısından olumlu buluyorum, ilgi ile izliyorum. En nihayetinde tasarımların önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde değerlendirip, en azından tasarımla ilgili kişilerce değerlendirilmesi hem klasik fiyat kırarak iş alma yöntemine hem de tanıdık ve bildik mimara iş verme yöntemlerine kıyasla oldukça sağlıklı bir iş verme yöntemi olarak görüyorum. Kendi içinde değerlendireceğim davetli yarışmalarında belli sıkıntıları olduğu görüşündeyim. Öncelikle jüri seçimlerinde işverenin ağırlığı, doğal olarak sonuçlara da yansımaktadır. Yarışma ile proje seçtiği için işvereni kutlamak gerekirken jüri üyelerini belirlenmesinde başka bir kurumun devreye girmesi (mimarlar odası gibi) işverenleri soğutacağından şöyle bir yöntem izlenebilir. Belli sayıdaki jüriyi işveren belirler ve geri kalan jüri üyelikleri için öneriler yarışmacılardan gelir. Genellikle rüştünü ispatlamış büroların davet edilmesi yerine davet edilen mimarlar arasında en azından belli oranda genç ekiplerinde olması ortama renk katacaktır Ayrıca davetli yarışmanın ilanının kamuya açık tüm sürecinde izlenebilir olması tartışmaları ve önerileri de beraberinde getireceğinden mimarlık ortamı açısından olumludur. Davet edilenlerin yetkinliklerinden emin olunduğuna göre, isimlerin gizli olması ve rumuz kullanılması daha objektif değerlendirmelere olanak sağlar.