Why Not ?


Web sayfamız beklediğimden çok daha ciddi oldu. Umarım bu blog sayfasını biraz daha sıcak yapabiliriz. Kurumsal renklerimizden de kaynaklanıyor olabilir sayfamız biraz renksiz gibi :) Herkes Not mimarlık ne demek diye soruyor. İtiraf etmek gerekirse bir isim bulmak, mimarlık bürosu açarken karşılaşılan en büyük sorun. Aslında bu hikayeyi pritzker’i alırken açıklarız diye düşünüyordum ama sanırım buradan yayınlansa da en çok üç beş kişi haberdar olur. Ama bizim kayıtlarımız için önemli.

  Önce kriterlerimizi belirledik.

 

  Telefonda kolayca anlaşılabilmeli

(Geçen bir yıl gösterdi ki anlaşılamıyor, diksiyon kursuna gitmemiz gerekebilir ama telefonu açan not mimarlık mı? diye sorduğunda da anlamakta güçlük çekiyoruz)

 

  I, ç, ş, ö, ü gibi harfler içermemeli

(böylece yıldırım mimarlık ve uslubaş mimarlık çöpe gitti)

 

  Daha önce biri alan adını almamış olmalı

(bu kısımda yaşananları hiç anlatmasam da olur)

  Aslında not mimarlık bütün bunlara uyuyordu ama ingilizce notarchitects’e bayıldık. Serdarın “neden çekiniyorsun biz mimarız “dediği gün mimar olsaydık ne kadar harika olurdu diye düşünmüştüm. Galiba okul sıralarında gözümüzde çok büyüttük mimarlığı evet bir diploma sahibi olabildik. Ancak, ne yazık ki Türkiye’de teknikerinden, inşaat mühendisinden, mutfak satıcısından, hatta bu örnekler iyi durdu hiçbir formasyonu olmayan herkesin mimar olduğu bir yerde notarchitects kulağımıza çok hoş geldi. Gürhan Tümer hocamızın mea architecture mea culpa'sını yıllarca hep (cahilliğimden) siz mimarsanız ben değilim gibi yorumlamıştım. Açıkçası not mimarlığı da böyle yorumlamak hoşuma gidiyor. Why not?

Blog