Sarıkamış Anma Alanları

Proje adı
:
Sarıkamış Anma Alanları
Yer
:
Kars
İşveren
:
TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Alan
:
260 ha
Ekip
:
Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş, Ramazan & Seden Cinasal Avcı ile birlikte

Sarıkamış Harekatı Anma Alanlarının öznesi,ordunun uğrunda yok olacak kadar çok istediği Sarıkamış’tır. Sarıkamış Türk Halkının belleğinde bir kent olmaktan öte, bağımsızlığa ve zafere duyulan özlem ve vatan sevgisinin ifadesidir.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Sarıkamış Platosunu manevi bir şehitlik olarak yeniden kurmak ve gerek kapalı gerekse de açık mekanlarda yürütülecek olan etkinliklerin çatısını oluşturmak üzere Sarıkamış’ı Şehitlikler üzerinden yeniden üreten yeni bir ağ örüntüsü öneriyoruz. Anıtların ana kurgusu Türklerin İslamiyet’i kabul etmelerinden sonra da terk etmeyerek İslam Dini’ne uygun olarak geliştirdiği mezar taşlarından gelir.

Türklerin kendilerini derinden etkileyen toplumsal olaylar ve ölen büyükleri için bıraktıkları dev kitabeler, mezar taşları bugün bile Türk Tarihi’nde önemini korumaktadır. Bu mezar taşı geleneği Türklere ait olduğu kadar Anadolu’da yaşayan diğer halklara dolayısıyla Anadolu’ya aittir. Bu mezar taşları yüzünden Anadolu bazı kaynaklarda açık hava heykel müzesi olarak betimlenir. Sarıkamış anıtları Anadolu’nun kapılarında binlerce şehidine dikilen dev mezar taşları olarak hayat bulur.

Ödüller