Otherside

Proje adı
:
Otherside
Yer
:
İzmir
İşveren
:
Gizlilik İlkeleri Gereği Yayınlanmamıştır
Alan
:
8000 m²
Ekip
:
Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş

Karşıyaka* Karşıyaka yeni bir kıyı kullanım modeli önerisidir. Suyla en haşır neşir kültürlerde, tasarımlarda bile insanoğlu karada kalmayı tercih etti. Bu güne kadar su ile ilişkimiz onu kıyıdan seyretmekle kalmıştı. Su kıyısındaki yapıların hemen hepsi, kıyının çizgisinin kara tarafında kaldı. Kamusal alan olarak değerlendirilebilecek kıyı kullanımı ya sınırlandırıldı ya kamu aleyhine kullanıma açıldı. Otherside* Otherside is a new model for the utilization of shore. The human beings, even in cultures or designs who live cheek by jowl with water, prefer to stay on land. Heretofore, all man made constructions near shore are located on land side and our relationship with water is limited to admiring it from the shore. Worse still, the public tenancy of shore is either restricted or used against public interests.

 Karşıyaka bu bakış açısını değiştirmeyi hedefliyor. Geleneksel ve ucuz inşaat tekniklerinin yardımıyla su üzerinde yeniden konumlanan bu yeni yaşam alanı, insanoğlunun ve konutların su ile olan ilişkisini yeniden ele alıyor. Su peyzajı ve su bahçelerini, kullanıcısının hayatına buyur ediyor. Kıyıda yerleşip kara dünyasının bir parçası olmak yerine, su dünyasının bir parçası olmayı seçen Karşıyaka sakinleri, kıyıdan denizi seyretmek yarine, denizden kıyıyı seyredebilmenin farkına varacaklar. Su ile ilişkilerini fiziksel olarak sürdürebilen kullanıcılar doğa ile olan ilişkilerini de yeniden gözden geçirebilecek.


 Otherside concept is aiming at changing existing point of view. With the help of traditional and low-priced construction techniques, this new living quarter which is located on water, propose a new approach for the relationship of human being and residence with water. It changes the life of inhabitants with water landscaping and water gardens facilities. Otherside residents, who prefer to go along with the sea instead of domiciling on land, will enjoy the privilege of admiring the shore from the sea. Furthermore residents, while carrying on their liking with the water physically, will have a chance to revise their bonds with nature.

 Karşıyaka yaklaşımı kıyı kullanımı yeni açılımlar getiriyor. Kıyı tamamen kamu kullanımına ayrılmış. Kıyı peyzajı, su peyzajı ve su bahçeleri ile bütünleşerek yeni bir perspektif sunuyor. Kıyı tamamen gezinti yolları, spor aktiviteleri, rekreasyonel faaliyetlere ayrılmıştır. Karşıyaka sakinleri bahçelerinde sebze yetiştiremeseler de yosun bahçeleri mercan bahçeleri yeni hobileri olacak. Su odaklı bu yeni yaşam tarzı insanoğluna doğayla olan ilişkisinde yeni bir bakış açısı sağlayacak.Karşıyaka konsepti,  Akdeniz yatçılığının önemli duraklarından biri olan İzmir’de yapılan yatırımlara paralel olarak yakınında bulunan marinalara hizmet sunmak amacıyla geliştirilen konaklama birimlerinin ana temasıdır.

 
 Otherside come up with a novel approach for the utilization of shores. While the shore is dedicated to public use, with the seaside and water landscaping and with wonderful sea gardens it proposes a modern perspective. With this perspective, the shore can be available for pedestrian paths, sport or recreational activities. On the Otherside, although they will not be able to grow up vegetables in their gardens, the residents will discover new hobbies like moss or coral gardens. Otherside concept is the main theme of housing facilities planned near by new marina in izmir which is one of the most important center of mediterranean sea yachting.