ODTÜ Öğrenci Merkezi Binası ve ODTÜ Meydanı Mimari Proje Yarışması

Proje adı
:
ODTÜ Öğrenci Merkezi Binası ve ODTÜ Meydanı Mimari Proje Yarışması
Yer
:
Ankara
İşveren
:
ODTÜ Rektörlüğü
Alan
:
5790 m²
Ekip
:
Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş, Hüseyin Komşuoğlu, Emre Feral Saatçi, Kübranur Kesepera ile birlikte.

ODTÜ ilk olarak Meclis binasının arkasındaki barakalar da hayata gözlerini açtı. Taşındığı kampusünde ise öğrenciler kendi öğrenci merkezlerini yine bir barakada hayata geçirdiler. Baraka adlı dergilerinde düşüncelerini anlatırlar. Daha önemlisi baraka ODTÜ’lüleri fiziki bir mekânın dışında gönül bağıyla birbirlerine bağlayan görünmez ağ gibidir.

ODTÜ’lüler için barakalar fiziksel ve mekânsal yetersizlikleri vurgularken, aynı zamanda azmin ve fedakârlığın birer simgesi gibidir. Tam donanımlı eğitim hayatına başlayan üniversitelerin aksine ODTÜ’lüler için barakalar nostaljik ve onur veren bir hatıradır. Tasarım bu çıkış noktası ile tek parça ve merkezi bir bina yerine, ODTÜ ruhuna uygun parçalı bir tasarım anlayışı benimseyerek öğrenci merkezi binalarını baraka tipolojisinde ele almıştır.

Öğrenci girişimleri öğrencilerin istediği gibi amatör ve şövalye ruhu ile ele alınmaya çalışılmıştır. Bu sayede topluluk ofisleri büyük binanın küçük parçaları olmak yerine var oldukları binaların asli karakterini oluşturan temel birimler olacaktır. Binalar arası ilişki tanımlı dış mekânlar oluşmasına katkı sağlayacak türde ve alanın gözden uzak yurtlara yakın bölgesinde daha özel bir konumdadır.