Lüleburgaz Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali


Lüleburgaz Otobüs Terminali, en çok Lüleburgazlılar için; Gece yarısı ihtiyaç molası için uyananlar, bir sigara içmek için inenler yalnızca misafir, Yapının sahibi oradan uğurlananlar ve orada karşılananlardı. Üniversiteye giden kızlarını yolcu eden aileler, Oğullarını askere gönderen anneler, Torunlarını karşılayan dedeler için. Yollar üzerinde uzanan giden mola yerlerinden biri değil Lüleburgazlıların ayrılıklarına, kavuşmalarına, umutlarına fon olacak bir bina, şehirde yeni bir mekân olması için tasarlandı.

İstanbul’a gelişin çok Türk Sinemasında çok klasik bir anlatımı vardır Haydarpaşa’nın merdivenlerinden iner insanlar. Lüleburgazlıların hafızalarında ayrılıklara ve kavuşmalara dair buna benzer bir imge oluşturulmak istendi. Yapının konumunu gereği önünde oluşturulan meydana fon oluşturması, türlü yansımaların hafızalarda yer etmesi düşünüldü. Ana kurgu yola bitişik olarak tasarlanan binanın önünde gerçekleşecek kavuşma ve ayrılıklar üzerineydi.

Yapı, Murat Hüdavendigar Caddesine mümkün olduğunca yakın tasarlandı. İstiklal Caddesi ile kesişim noktasında konumlanan Terminal Kafe, caddenin ve yapının ortak fonksiyonu olarak konumlandırıldı. Böylece yolcu – kentli karşılaşmasına imkân verildi. Kaçınılmaz bir şekilde gelişip büyüyecek şehir dokusunun bu noktada bir kopukluk oluşturması engellendi. Çevre yolunun tamamlanmasının ardından ilçe terminaline dönüşecek yapının yayalarca kolay erişilebilir bir çeşit transfer merkezi görevi görmesi düşünüldü.

Projeler