Karabük Belediyesi Hizmet Binası

Proje adı
:
Karabük Belediyesi Hizmet Binası
Yer
:
Karabük
İşveren
:
Karabük Belediyesi
Alan
:
15384 m2
Ekip
:
Serdar Uslubaş, Merih Feza Yıldırım, Ramazan Avcı & Berker Kalender İle birlikte

Büro kompleksi belediye birimlerin en iyi hizmeti verebileceği şekilde birimler arası ilişkiler gözetilerek açık ve klasik büro çözümlerine olanak veren esnek modüler yapıda çözülmüş, birimlerin halkla olan ilişkilerine göre düz ayak girilen kotlara olan yakınlıkları konumlanmıştır. Esnek mekanlara olanak veren modüler yapıdadır.

Büro kompleksinde güneybatı yönünde dışa bakan koridor çalışanların olumsuz ışıktan ve sıcaktan etkilenmesini engelleyen tampon bir bölge hem de hareketi ve dolaşımı binanın en çok görünen cephesine taşıyan bir unsur olarak ele alınmıştır. Büro bloğu dış mekanı tarifler niteliktedir.Farklı kullanıcıları yapıyı farklı yüzleri ile tanımaktadır.

Tasarımda peyzaj sınırları belirsizleştiren bir öğedir. Çevre tasarımı bina ve çevre anlayışı ile iki farklı öğe olarak değil bir bütün olarak ele alınmıştır. Yapı peyzajla bütünleşmiştir. Şehir içinde ve özellikle yapının bulunduğu aks üzerinde özel haddehanelerin bir ölçüde sebep olduğu hoş olmayan yapılaşma alçak siluet ve topografyaya uyan tasarım ile kırılmaya çalışılmıştır.

Projeler