Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

Proje adı
:
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması
Yer
:
Düzce
İşveren
:
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası
Alan
:
6045 m²
Ekip
:
Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş, Hüseyin Komşuoğlu, Kübranur Kesepera ile birlikte.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası, bulunduğu kavşağın trafiği ile tezat oluşturacak şekilde sakin giriş meydan, atriumu, fuayeleri, sergi salonu, seminer odaları ve konferans salonları; üst katta yer alan terası ile Ticaret Odası üyelerinin işlerini görecekleri bir başvuru kurumu olmanın yanı sıra, oda üyeleri arasında sosyal iletişimi güçlendirecek, iş yaşamını zenginleştirecek, Ticaret ve Sanayi Odasının kentsel, ulusal ve bilinirliğini arttıracak yeni bir yapı olacaktır.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası, iki cepheli bir arazide yükselmektedir. Şehir merkezi ile güçlü bağlantısı olan Hastane Caddesi, yan parseldeki alışveriş merkezinin de çekim gücünden faydalanmak üzere giriş cephesi olarak alınmıştır. Bu cephe aynı zamanda binanın güney cephesidir. Yüksek derece şeffaf bir cephe olarak tasarlanmıştır. Bu iki yönlüdür. Ofis, katlarında kullanıcı uygun yöntemlerle ısı ve gürültüden korunurken dışarı ile ilişkisini kaybetmez.

Öte yandan Düzceliler, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasının, dolu masif ya da giydirme cepheli ruhsuz bir yüzey olarak değil; kurum kimliğiyle örtüşen, şeffaflığı vurgulayan modern bir yapı olarak algılar. Binayı güneşin olası olumsuz etkilerinden korumak üzere ön cephenin yapraklarını döken ağaçlar ile ağaçlandırılması uygun görülmüştür. Bu yolla yazın gölgelik alan sağlanırken kışın ise yatay güneş ışınlarının içeri girmesi sağlayacaktır. Buna rağmen çalışanların güneş kontrolü sağlaması için hareketli güneş kırıcı panellerde bu cephede yer almaktadır.