Denizli Belediyesi Hizmet Binası

Proje adı
:
Denizli Belediyesi Hizmet Binası
Yer
:
Denizli
İşveren
:
Denizli Belediyesi
Alan
:
14000 m²
Ekip
:
Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş

Belediye Hizmet Binaları, nerdeyse tipleşmiş şemalarla herkesin üzerinde uzlaştığı planlama anlayışına mahkum olmuştur. Yeni yaklaşımlarda bulunmanın çok ötesinde artık aranmaz bile. Yerelliği, kavramları, içinde bulunduğu koşulları değerlendirmeyi hiçe sayan bu anlayış hiç şüphesiz bir beceriyi gerektirir ve genelde kabul edilebilir bir çözüm sunar.

Peki kullanıcısına mutluluğu, ait olmayı da sunar mı? Denizli Hayat bu sorulara yanıt arayan bir projedir. Mimari bir çözümden öte, Kent mekanı üzerine bir söylem, kentliye sunulan bir deneyim, bir öneridir. Planlandığı alanın, ilişkide bulunduğu meydanla yüzey ilişkisi kısıtlıdır. Dolayısıyla meydanın yanı başındayken ondan uzak düşme tehlikesi ile baş başadır. Belediye binaları örneğin bir okul, bir vergi dairesi gibi homojen bir hizmet sunamaz. Her birimin kullanıcı ile ilişkisi ayrı yoğunlukta ve kendine özeldir.

Kullanıcılar ve bu birimle aralarında kendilerine has çok özel ilişki geliştirirler. İmar işleri müdürlüğü ile hukuk işleri müdürlüğünün kullanıcı ile ilişkisi çok farklıdır ve bir banko ile çözümlenmenin çok ötesinde mekansal farklılıklar gerektirir. Tüm bu ilişkileri, hayatı alıp tek kapıdan geçilen kutulara hapsetmek niye? Bırakalım hayat bu binaların içine girsin , bırakalım bu binalar hayatın içine girsin...