Bayraklı Sahili Yaya Köprüsü

Bayraklı sahilinde Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, Bayraklı Sahili Yenileme Çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve küçük servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile mevcut köprünün yerine projelendirilmiştir. Mevcut köprü yaklaşık 2 metre genişliğinde 41 metre uzunluğunda, kıyı zemininden 1.3 metre yüksekliğinde, engelliler ve yaşlılar için zor erişilen dik rampaları olan, genişlik bakımından yaya ve bisiklet trafiğini taşıyacak kapasitesi olmayan, projesiz olarak yapılmış iptidai bir köprüdür.

Yeni köprü ise Bayraklı Sahilinin dereler tarafından bölünmeden bir bütün olarak hizmet edebilmesi açısından gerekli bir ulaşım yapısıdır. Bayraklı Sahili, üstlendiği yeni fonksiyonlar ve gelişen arka planı ile birlikte daha çok kentliye hizmet eden bir konuma gelecektir. Bu noktadan yola çıkarak tasarlanan köprünün, mesnet noktaları arasındaki mesafesi 31 metredir. Bağlantı rampaları ile beraber düşünüldüğünde 74 metre uzunluğundadır. Köprü 10.9 metre genişliğindedir. Bunun 3.5 metresi bisiklet yolu olarak ayrılmıştır.Yaya yolu genişliği ise 7.4 metredir. Köprünün zemin seviyesinden olan yüksekliği (238 cm) nedeni ile köprü üzerine %7 eğimli rampa dolguları ile erişilmektedir. Bu eğim engelliler ve yaşlılar için standart bir eğimdir. Sahilin simgesi olacak bir köprü tasarlanmıştır.Köprünün içinde hareket eden yayalar, aynı zamanda Altınyol'da hareket eden araç içindeki gözlemciler bakımından farklı ışık gölge oyunları oluşturacak durağan olmayan görünümü değişen cephenin parçaları olacaktır. Bu durağan olmayan görünüm bir ulaşım yapısı için oldukça uygundur.


Bayraklı sahilinde Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, Bayraklı Sahili Yenileme Çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve küçük servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile mevcut köprünün yerine projelendirilmiştir.

Projeler